HAYVANCILIĞA 80 MİLYON LİRALIK HİBE DESTEĞİ

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRME MERKEZİ VE DÜVE ALIM DESTEĞİ

BAKANLIK, 26 İLDE DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRME MERKEZLERİ KURULMASI İLE BU MERKEZLERE HAYVAN VE MAKİNE ALIMLARINA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ SAĞLADI

DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRME MERKEZLERİNDEN TEMİN EDİLEN HAYVANLAR İÇİN YETİŞTİRİCİLERE DE AYRICA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ VERİLİYOR

BAKAN YUMAKLI: “NİTELİKLİ DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRME MERKEZLERİNİN KURULMASI VE YETİŞTİRİCİLERİMİZİN HAYVANLARINI BU MERKEZLERDEN TEMİN ETMELERİNE TEŞVİK İÇİN TOPLAM 80 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ SAĞLADIK"

Tarım ve Orman Bakanlığı, 26 ilde damızlık düve yetiştirme merkezi kurulması kapsamında ahır yapımı ile bu merkezler için makine ve hayvan alımlarına yüzde 50 hibe desteği sağladı. Öte yandan damızlık düve yetiştirme merkezlerinden temin edilen hayvanlar için yetiştiricilere de yüzde 50 hibe desteği veriliyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, nitelikli damızlık düve yetiştirme merkezlerinin kurulması ve yetiştiricilerin hayvanlarını bu merkezlerden temin etmeleri amacıyla toplam 80 milyon TL hibe desteği sağladıklarını bildirdi.

Bakanlık bünyesindeki Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), hayvancılığı desteklemek için bir yandan projeler yürütürken diğer yandan aile işletmelerine yönelik hibe destekleri veriyor.

DAMIZLIK DÜVE YETİŞTİRME MERKEZLERİ

HAYGEM, 2016 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin karar kapsamında, damızlık düve yetiştirme merkezleri kurulması için yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağladı. 26 ilde oluşturulan bu merkezlerde işletmelere ahır yapımı, makine ve hayvan alımına yönelik destekler verildi. Bu kapsamda yatırımcı ve üreticilere toplam 45 milyon lira hibe ödemesi gerçekleştirildi.

Damızlık düve yetiştirme merkezlerinin çalışmaları Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen kriterler doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Bu merkezler belirli aralıklarla Bakanlıkça denetleniyor.

DÜVE ALIM DESTEĞİ

Öte yandan HAYGEM, damızlık düve yetiştirme merkezlerinden yerli hayvan alınması durumunda üreticilere yüzde 50, Bakanlığın izin verdiği hastalıktan ari işletmelerden temin edilmesi durumunda da yüzde 40 hibe desteği sağlıyor.

Uygulamanın başladığı 2017 yılından bu yana üreticilere toplam 35 milyon TL'lik hibe ödemesi gerçekleştirildi.

BAKAN YUMAKLI: “HAYVANSAL ÜRETİMDE VERİMLİLİĞİN DAHA DA ARTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR"

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvancılığın daha da geliştirilmesi ve hayvansal üretimde verimliliğin artırılması için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirtti.

Özellikle aile işletmelerinin ihtiyacı olan damızlık materyallerin yurt içinden sağlanması amacıyla Bakanlığın yüzde 50 hibe desteğiyle kurulan damızlık düve yetiştirme merkezlerinin önem taşıdığını vurgulayan Yumaklı, yetiştiricilerin hayvanlarını bu merkezlerden temin etmeleri durumunda da yine yüzde 50 hibe desteği sağladıklarını dile getirdi.

Bakan Yumaklı, yetiştiricilerin her daim yanında olduklarının altını çizerek şunları kaydetti:

“Nitelikli damızlık hayvan ihtiyacının yurt içinden karşılanması amacıyla yüzde 50 hibe desteğimizle kurulan damızlık düve yetiştirme merkezleri için 45 milyon liralık kaynak aktardık. Aynı zamanda bu merkezlerden hayvan temin eden yetiştiricilerimize yüzde 50, Bakanlığımızca izin verilen hastalıktan ari işletmelerden temin eden yetiştiricilerimize de yüzde 40 destek sağlayarak 35 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdik. Bu kapsamda hibe desteği tutarımız toplamda 80 milyon TL'yi buldu."

HABERE AİT BAĞLANTILAR
Tüm Haberler
 BİZE ULAŞIN
ADRES :
Fatih Mahallesi 1101. Sokak No:7, Efeler / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster
TELEFON :
0 (256) 211 30 14
FAKS :
0 (256) 211 40 09
SOSYAL MEDYA :
https://twitter.com/ADSYB_
 ADSYB DÜVE İŞLETMESİ
ADRES :
Alamut Mah. Alamut Sokak No:884, 09760 Bozdoğan / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster