Altamate (Eşleştirme Programı) Nedir?

ALTAMATE nedir?

ALTAMATE, bir eşleştirme programıdır. İşletmenizin hedeflerine göre, hangi inek/düve ile hangi boğanın eşleştirileceğini belirleyerek bir generasyon sonra daha iyi bir genetiğe sahip yavrular elde etmenize olanak sağlar.

ALTAMATE programı nasıl çalışır?

İşletmenizi ziyaret eden veteriner hekim veya zooteknist, size önce nasıl bir sürü tipi hedefiniz olduğunu sorar. Ticari (süt, protein ve yağ verimi yüksek) bir sürü mü, Yarı saf (hem süt verimi hemde dış görünüş özellikleri iyi olan) bir sürü mü, yoksa saf (verim özelliğinden çok dış görünüş özellikleri ön planda olan) bir sürü mü istenildiği belirlenir.

Daha sonra veteriner hekim veya zooteknist, tohumlanacak olan hayvanların dış görünüş özelliklerini değerlendirir, düzeltilmesi istenen en kötü 3 özelliği tesbit ederek puan verir. Ayrıca, varsa tohumlanacak hayvanın babasının ve annesinin babasının kayıt numarasını bilgisayara girerek hazırlıklarını tamamlar.

Eşleştirme için kullanılması düşünülen boğalar seçilir ve bilgisayar bütün verileri tarıyarak her  inek/düve için hangi boğanın uygun olacağını 3 seçenekli olarak rapor halinde sunar.

ALTAMATE’in faydası nedir ?

1.      ALTAMATE kişiye özel bir programdır. Eşleştirmeyi yapan kişi, işletme sahibi ile, işletmenin yetiştirme filozofisini ve sürü hedeflerini belirler. Sürünün zayıf ve güçlü özellikleri ile yetiştiricinin başarmak istediği hedefleri saptar. Yetiştirici ile beraber kullanılacak boğaları belirler.

2.      Akrabalı Eşleştirme (INBREEDING)  : ALTAMATE , akrabalı eşleştirmeyi engellemek için geriye doğru 5 jenerasyonu hesaplar. Bilindiği gibi akrabalı eşleştirme sonucu elde edilen inek/düvelerde hastalıklara karşı dayanıksızlık, buzağılarında canlılık oranında düşme ve üremede bazı kayıplar meydana gelir. Akrabalı eşleştirmenin sebep olduğu problemler ve %leri aşağıda verilmiştir.

 

Süt verimi kaybı : %6

Yağ verimi kaybı : %7

Ergin vucut ölçüsünnde kayıp : %5

Buzağı canlılığında azalma : %15.5

Üreme veriminde kayıp  :%5 ile%13

 

3.      ALTAMATE, CVM ve BLAD gibi resesif kalıtsal hastalıkları elimine ederek yavrularların etkilenmesini engeller.

4.      ALTAMATE, düvelerde doğum güçlüğü yaratacak boğaların seçimini engeller.

5.      ALTAMATE, süt, yağ ve protein miktarlarını yetiştiricinin hedeflerine göre belirleyerek boğa seçimini bu kriterlere göre yapar .

6.      ALTAMATE yetiştiricinin zaman harcamasını engeller. Yetiştirci adına boğaların pedigrilerini, dış görünüş özelliklerini ve verim özelliklerini değerlendirerek tohumlanacak hayvan için en doğru boğa seçimi yapar.

7.      ALTAMATE, uygun boğa seçimini yaparak üreticinin karlılığını artırır.

 

AltaMate, Islah Felsefenize En Uygun Esneklik ile Maksimum Genetik İlerleme Sağlar.

İyi bir yetiştirme programı, süt işletmesinin başarısı için gereklidir. Ve bu yüzden dünya genelindeki yetiştiriciler, bir sonraki nesilde genetik ilerleme üzerinden karlılıklarını en iyi şekilde kullanmak için AltaMate eşleştirme programına güvenmektedirler.

Değerler Üzerine İnşa Edilmiş

AltaMate sizin için önemli olan değerler üzerine sağlam bir şekilde inşa edilmiştir. Kusursuz genetik prensipler, yetiştiricinin en çok ilgilendiği konular, hayvancılıktan anlayan profesyonel ve bilgili kişiler bu programın köşe taşlarıdır. AltaMate, başarınız için doğrulukla yapılmıştır.

İhtiyaçlarınıza göre Şekillendirilmiş

AltaMate, çok kişiselleştirilmiş bir eşleştirme programdır ve Amerika’nın ileri teknolojisi ile sperma endüstrisinin en güncel bilgileri kullanılarak geliştirilmiştir. Yetiştiricinin işletme hedef ve felsefesini karşılayacak esnekliğe ve kabiliyete sahiptir. Program, akrabalı eşleştirme düzeyini sizin kendinizi rahat hissedebileceğiniz seviyeye ayarlayabilir ve resesif gen (CVM, BLAD v.s.) taşıyan boğaların eşleştirilmesini otomatik olarak engeller. AltaMate, daha fazla verim veya daha düzgün tip özellikleri , farklı özelliklerin farklı ağırlıklarda olması veya doğum kolaylığı, yağ ve protein oranları, somatik hücre sayısı gibi öncelikli yetiştirme hedeflerinize göre en uygun boğa seçeneklerini sunar.

Profesyonel danışmanlarımız önceliklerinizi belirlemek için sizin ile görüşecek ve işletmenizdeki hayvanların zayıf ve güçlü oldukları özellikleri tespit ederek hedeflerinizi ve felsefenizi tartışacaklardır. Ayrıca eşleştirilecek hayvanlar ile ilgili bilgi toplayacaklardır. Eşleştirme tamamlandıktan sonra, AltaMate danışmanı size eşleştirmeye uygun boğa seçeneklerini ve sürü özetini rapor olarak sunacaklardır.

Üretici İçin Faydalı Noktaları

  • Akrabalı eşleştirme ve resesif genlerden korur

257.449 Holstein inek üzerinde yapılan çalışmaya göre, akrabalı eşleştirme oranında her % 1’lik artışın inek başına maliyeti 24$ dır. Ayrıca akrabalı eşleştirme(inbreeding), üreme verimi ve süt üretimine olumsuz etki eder.

Akrabalı eşleştirmenin neden olduğu ekonomik kayıplar ve CVM, BLAD gibi resesif genlerin yapacağı kayıplar AltaMate ile kontrol altına alınabilir. Program, 5 jenerasyon geriye doğru tarayarak akrabalı eşleştirme ve resesif genlerin aktarılmasına engel olur.

  • Yetiştirme programına sadık kalır

AltaMate eşleştirme programı kullanıldığında gelecek nesiller için maksimum genetik kazanç sağlanırken, aynı zamanda  işletmenin sürü stratejisi ve hedeflerine sadık kalınır. Bu uygulama sonucunda, sürüdeki tek örneklilik de artacaktır.

  • Doğru zamanda doğru tercihin yapılmasına yardımcı olur

Bir ineğin tohumlanması, sadece onun gebe kalması için değil ayrıca işletmenizin geleceğine yapılan yatırımdır. AltaMate, yatırım ve kârınızı maksimize edecek en iyi boğa seçeneklerini sunar.

  • İşinizi Çabuklaştırır

Eşleştirme önerileri çabucak yapılır. Boğa seçenekleri, yazılı rapor olarak sunulur veya kullandığınız bilgisayar programına yüklenir. Böylece inek veya düvelerin tohumlama zamanı geldiğinde, hangi hayvanın hangi boğa ile eşleceği bellidir.

  • Stok kontrolü sağlar

AltaMate programını kullanarak tankınızda ihtiyacınız kadar sperma bulundurur ve stok kontrolünü sağlayabilirsiniz.

  • Tarafsız Sonuç verir

AltaMate, eşleştirme için en uygun boğa önerisini verecektir ve bu öneri kesinlikle tarafsız olacaktır (Alta genetics’e ait boğalar dışındaki diğer firmalara ait boğa seçenekleride sunabilir).

  • Zamandan ve paradan tasarruf sağlar

En iyi eşleştirmeyi yapabilmek için artık pedigrileri incelemeye, inekleri değerlendirmeye, boğa kataloglarını kontrol etmeye gerek kalmadı. Bütün bu işlemleri AltaMate sizin için çok kısa sürede ve en verimli şekilde yaparak en uygun boğa seçeneğini size sunacak. Değerli zamanınızı bu işler için değil, işletmenizin bakım-yönetim programı ve diğer sorumluluklarınız için ayırabileceksiniz. Bu şekilde, düşük akrabalı eşleştirme oranı ve resesif genlerden korunarak maksimum genetik ilerleme sağlayacak daha fazla para kazanabileceksiniz.

İşletmenizin yeri nerede olursa olsun, kaç adet ineğiniz  olursa olsun AltaMate, genetik ilerleme sayesinde optimum kazanç sağlamanıza yardımcı olacaktır. AltaMate, dünyadaki süt üreticileri için mükemmel,  karşılaştırmalı eşleştirme programıdır.

 

 BİZE ULAŞIN
ADRES :
Fatih Mahallesi 1101. Sokak No:7, Efeler / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster
TELEFON :
0 (256) 211 30 14
FAKS :
0 (256) 211 40 09
SOSYAL MEDYA :
https://twitter.com/ADSYB_
 ADSYB DÜVE İŞLETMESİ
ADRES :
Alamut Mah. Alamut Sokak No:884, 09760 Bozdoğan / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster