DÜNYA SÜT GÜNÜ

İnsan sağlığında önemli yeri olan süt, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içerir. Süt beslenme değerinin yüksekliği yanında, vücut fonksiyonlarını düzenleyen, vücudun gelişmesini sağlayan, kemik ve diş oluşumunda önemli yeri olan temel bir gıda maddesidir. Bu nedenle süt sadece bebeklik ve çocukluk değil, hayatımızın her döneminde tüketilmesi gereken önemli bir besindir.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında aldığı karar doğrultusunda her yıl 21 Mayıs  "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır. 1991 yılından itibaren Türkiye’de de Dünya Süt Günü çerçevesinde süt tüketimi konusunda toplumun bilinçlenmesi amacıyla faaliyetler ve kutlamalar düzenlenmektedir. Türkiye deki süt tüketimine bakıldığında  ise gelişmiş ülkelere kıyasla çok düşük olduğu görülmektedir. Yıllık süt tüketim ortalamaları gelişmiş ülkelerde 130 litreyi bulurken, Türkiye’de maalesef ki 25 -30 litreyi geçmemektedir.

Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) olarak süt tüketiminin artırılması yönünde birçok farkındalık çalışmaları yapıyoruz ve çocuklar başta olmak üzere toplumun her yaş kesiminin bilinçlenmesi için faaliyetler düzenliyoruz. Ayrıca yapılan ıslah çalışmaları ve üreticiye verilen desteklemelerin artması sonucu yıllık süt üretimi artış göstermiştir. Süt üretiminin artış göstermesi için bir diğer etkende yetiştiricilerin hayvan sağlığına özen göstermeleridir. Bu doğrultu da, ADSYB olarak yetiştiricilerimizin hayvan refahına özen göstermeleri için düzenli periyotlarla, tarımsal danışmanlarımız tarafından yetiştiricilerimize bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır. Bu sayede yetiştiricilerimiz hayvan bakımı konusunda daha bilinçli yöntemler  uygulamaktadırlar. Hayvan refahı arttıkça buna paralel olarak süt üretimi de artış göstermeye devam edecektir. Aynı doğrultuda süt tüketiminin de artış göstermesi de çok önemlidir, süt tüketiminin artışı sonucu hem gelecek nesiller daha sağlıklı olacak hem de yetiştiricimiz ürettiği sütü hak ettiği değerden satabilecek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

ADSYB olarak yetiştiricilerimiz ile birlikte süt konusunda gerekli özenin gösterilmesi için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Gelecek nesillerin daha sağlıklı olması ve ülke ekonomimizin gelişimi için süt tüketiminin artmasını umuyor ve diliyoruz.

 BİZE ULAŞIN
ADRES :
Fatih Mahallesi 1101. Sokak No:7, Efeler / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster
TELEFON :
0 (256) 211 30 14
FAKS :
0 (256) 211 40 09
SOSYAL MEDYA :
https://twitter.com/ADSYB_
 ADSYB DÜVE İŞLETMESİ
ADRES :
Alamut Mah. Alamut Sokak No:884, 09760 Bozdoğan / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster