HOLSTEİN FRİESİAN NEDİR

Alçak arazi sigirlarindan olan siyah-beyaz alaca sigir irki degisik ülkelerde degisik isimlerle taninir.Yogun olarak yetistirmesinin yapildigi Almanya'da Alman -Friesian, Ingiltere'de Biritis-Friesian, Amerika ve Kanada'da irkin resmi adi Holstein Frisian dir.Türkiye'de Holstein bazi yerlerde Hollanda irki olarak taninmaktadir. 

Türkiye'de sistemli siyah-beyaz alaca irki Holstein-Frisian yetistiriciligi 1958 yilinda baslamistir. O yil Amerika'dan 30 disi ve 17 erkek Holstein getirilerek Karacabey harasinda Holstein sürüsü kurulmustur. Bunlardan 11 boga Istanbul, Izmir, Düzce ve Lalahan Sun'i tohumlama istasyonlarina gönderilerek o yörelerde yetistirilen sigir irklarinin melezlenmesinde kullanilmistir. Böylece irkin ilk yayilma bölgesi olarak Marmara ve Ege bölgesi seçilmistir. 

Holsteinler sütçü yönden yetistirilen kültür sigir irklarinin en iri yapililari arasindadir. Bu irkin Hollanda'daki tipleri etçi bir yapi göstermelerine karsilik Amerika'daki tipleri daha çok sütçü bir yapiya sahiptir. Hollandali yetistiriciler genel olarak erkek danasini besiye almak süretiyle ondan önemli paralar kazanmaktadir. Amerika'da uzun yillar yalniz süte önem veren bir seleksiyon uygulandigindan Holstein'ler daha çok sütçü beden yapisi göstermektedirler. Holstein sigir irki mükemmel bir sütçü kapasiteye sahiptir. Beden önden arkaya dogru yavas yavas genislik ve derinlikte artar. Bas asil ve zarif, deri ince ve yumusak olup boyunda vertikal kivrimlar yapar. Tüyler kisa ve parlak sirt bel ve sagri düzgün bir hat seklindedir. Saglam kemik yapisi düzgün dürüs ve yürüyüs onun saglam konstitüsyonunu belirler. Memeleri iyi sekillenmis olup önde karin alti ve arkadan yukariya dogru düzgün bir sekilde uzanarak baglanmistir. Uzun ve belirgin süt damarlari sütçülük kabiliyetinin göstergesidir. 

Holsteinler renk olarak siyah-beyazdir bu renkler bedenin her bölgesinde dagilmis olup keskin sinirlarla birbirinden ayrilir. Bütün vücudu beyaz yalniz küçük bir siyahlik yada vücudunun her yeri siyah yalniz küçük bir beyazlik olan hayvanlarda vardir. Siyah ve beyazligin esit ve orantili olmasi sart degildir. Ancak yetistiriciler genellikle siyah ve beyazin oranti olarak birbirine yakin olmasini tercih ediyorlar. 

Holstein sigir irkinin süt verimi ve sütteki yag orani bakim ve beslemeye göre degisebilir. Holstein irki dünyanin en sütçü irklari arasinda ün yapmis bir irktir. Ancak bu irkin basarisini sürdürebilmesi bakim ve beslenme sartlarinin iyi bir düzeyde saglanmasi ile mümkündür. Irkin soguk sartlara dayanikliligi iyidir. Sicak sartlarda ise ayni basariyi gösterememektedir. Sicak iklimlerde hayvanlardan istenilen verimi alabilmek için mutlaka hayvanlarin serinleme olanaklari saglanmali ve stresten uzak tutulmalidir. Günümüzde çesitli bölgelerimizde süt yada kombine verim yönünden uygun hayvanlar çevrenin toprak, iklim ve ekonomik yapisinin yardimi ile belirli bir amaca dogru islah edilmesine çalisilmaktadir. Bu faktörlerin koordine edilmesi ve bagdastirilmasinda en önemli rolü yetistiricilerin oynadigi unutulmamalidir.

 BİZE ULAŞIN
ADRES :
Fatih Mahallesi 1101. Sokak No:7, Efeler / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster
TELEFON :
0 (256) 211 30 14
FAKS :
0 (256) 211 40 09
SOSYAL MEDYA :
https://twitter.com/ADSYB_
 ADSYB DÜVE İŞLETMESİ
ADRES :
Alamut Mah. Alamut Sokak No:884, 09760 Bozdoğan / AYDIN, TÜRKİYE
Konumu Göster